Dzień bez prądu

Dzień bez prądu

Wynalazek elektryczności stał się przez kilka ostatnich pokoleń tak oczywisty, że współczesny człowiek z trudem potrafi wyobrazić sobie rzeczywistość, w której nie może skorzystać z gniazdka 230 V. Bez prądu staje się omalże bezradny, nie mogąc wykonać większości swoich codziennych, rutynowych zadań. Jak poradzilibyśmy sobie, gdyby przez dobę zabrakło elektryczności w całym kraju?

Paraliż codziennego życia

Duże zakłady produkcyjne czy szpitale są oczywiście przygotowane na taką okoliczność – posiadają generatory prądu nie wymagające zasilania z sieci elektrycznej. Przeciętny obywatel musiałby jednak zmierzyć się nie tylko z faktem, że nie działają domowe sprzęty, takie jak suszarki, odkurzacze czy lodówki. Straciłby także możliwość korzystania z wielu narzędzi pracy. Na jeden dzień bezrobotni staliby się budowlańcy remontujący mieszkania, muzycy w studiach nagrań, Man__Candle_in_the_Dark_2_by_apolaroida nawet pracownicy biurowi. Dla większości ludzi znacznie większym problemem niż panujące po zmroku ciemności, okazałby się także brak dostępu do internetu(!), nie wspominając o licznych przypadkach niedziałających telefonów, w których akurat rozładowała się bateria.

Globalna katastrofa

O ile brak prądu dla przeciętnego człowieka oznaczałby niewygodę, paraliżującą jego codzienną aktywność, potężne instytucje, takie jak giełda, banki czy koncerny paliwowe, w dzień bez prądu poniosłyby milionowe straty. Wygląda na to, że staliśmy się całkowicie zależni od wynalazków Edisona i Tesli, na podwalinach których wzniesiony został gmach współczesnej cywilizacji. Dlaczego zatem nie traci popularności idea, by raz na jakiś czas przeżyć dzień bez elektryczności? Taki powrót do natury wydaje się przecież nie tylko niemożliwy, ale wręcz zupełnie bezcelowy i szkodliwy dla naszych szeroko pojętych interesów.

Wyłączenie prądu w całym kraju skończyłoby się oczywiście katastrofą. Niemniej każdy człowiek powinien raz na jakiś czas uwolnić się od podłączonych do gniazdka sprzętów i skoncentrować na rzeczywistości pozostającej poza ich obszarem. W przeciwnym razie, na co dzień często umyka naszej uwadze kolor nieba, czy możliwość żywej rozmowy z drugim człowiekiem.

źródło grafiki.
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dzień bez prądu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s